Anul 2008:

I. Biblioteca parohiala (Marti, Vineri orele 17-20)

Obiectiv: Furnizarea de material documentar pe diferite teme (ex: religie, literartura moderna si clasica, autori romani si straini) pentru preotii si credinciosii din Parohia “Doamna Oltea”.

Carti intrate in Biblioteca Parohiala in anul 2008: 370 Bucati – sub forma de donatii ale preotilor si credinciosilor din parohie si din afara ei.

De serviciile bibliotecii parohiale beneficiaza toti credinciosii parohiei in baza unei fise de cititor.

II. Cateheze saptamanale (Vineri orele 19-21)

Obiectiv: Cunoasterea invataturii credintei ortodoxe prin prezentarea sfintelor taine, a ierurgiilor cat si a vietii si activitatii sfintilor praznuiti de Biserica Ortodoxa Romana.

Catehezele au loc in fiecare zi de Vineri incepand cu ora 19 (dupa slujba Vecerniei) in doua parti:

Partea 1

Un preot al Parohiei prezinta in functie de programul stabilit viata unui sfant praznuit de biserica sau una din Sfintele Taine sau Ierurgii din pravila bisericeasca.

Partea 2

Se vizioneaza un film sau se prezinta unui referat de catre unul din tinerii parohiei ce iau parte la serile de cateheza.

-Filme si documentare vizionate: Ostrov (Insula); Patimile Domnului; Fiul risipitor; Strigatul mut (impotriva avortului); Marturii din inchisorile comuniste; Ne vorbeste Pr. Cleopa; Ne vorbeste Pr. Arsenie; Ne vorbeste Pr. Iustin Parvu.

- Referate prezentate:

Sf. Ioan Gura de Aur – autor: Oana Patrar

Sf. Ioan Gura de Aur “Cuvinte de folos”- autor: Cosmin Olteanu

“Crucea – proslavire a lui Hristos” – autor: Petre Patrar

Sf. Ioan Gura de Aur “Cum sa ne crestem copii” - autor: Alexandru Malaescu

Sf. Ioan Gura de Aur “Nadejdea in Dumnezeu” - autor: Ioana Malaescu

“Despre iubire”- autor: Aboud Adela

Despre virtuti – autor: Oana Patrar

Sf. Ioan Gura de Aur “Viata Sf. Ioan Gura de Aur”- autor: Vlad Petrescu

Sf. Vasile cel Mare – autor: Oana Neagoe

Sf. Vasile cel Mare “Opera sa tezaurul ortodoxiei”- autor: Cosmin Olteanu

Sfantul Nicolae – autor: Alexandru Malaescu

Prezentarea de catre preotii parohiei a Sfintei Liturghii, Sfintelor Taine (Botez, Mirungere, Spovedanie, Impartasanie, Cununie, Preotie, Sf. Maslu) si a Ierurgiilor.

Anul 2009 aprilie-iunie:

I. Biblioteca parohiala (Marti, Vineri orele 17-20)

Carti intrate in Biblioteca Parohiala in perioada (aprilie – iunie): 60 Bucati – sub forma de donatii ale preotilor si credinciosilor din parohie si din afara ei.

Partea 1

Un preot al Parohiei prezinta in functie de programul stabilit viata unui Sfant praznuit de biserica sau una din Sfintele Taine sau Ierurgii din pravila bisericeasca.

Partea 2

Se vizioneaza un film sau se prezinta un referat de catre unul din tinerii parohiei ce iau parte la serile de cateheza.

Referate prezentate:

“Nebunul” de S. Bastovoi – recenzie autor: Adela Aboud

“Duminica Floriilor” – autor: Floriana Tinca

“Viata Sf. Ioan Rusul” - autor: Cosmin Olteanu

“Viata Sf. Apostoli Petru si Pavel” - autor: Cosmin Olteanu

Film documentar:

“Ne vorbesc Parintii bisericii: Arhim. Arsenie Papacioc, Arhm. Iustin Parvu

Discutii ale tinerilor participanti la cateheza pe marginea referatelor prezentate cat si pe alte teme propuse de catre preotul de rand sau cei participanti.

Anul 2009 aprilie-septembrie:

Biblioteca parohiala (Marti, Vineri orele 17-20)

Carti intrate in Biblioteca Parohiala in perioada (aprilie – iunie): 70 Bucati – sub forma de donatii ale preotilor si credinciosilor din parohie si din afara ei.

Referate prezentate:

“Nebunul” de S. Bastovoi – recenzie - autor: Adela Aboud

“Duminica Floriilor” – autor: Floriana Tinca

“Viata Sf. Ioan Rusul” - autor: Cosmin Olteanu

“Viata Sf. Apostoli Petru si Pavel” - autor: Cosmin Olteanu

“Despre Sfanta Spovedanie” – autor: Alexandru Malaescu

Film documentar:

“Ne vorbesc Parintii bisericii: Arhim. Arsenie Papacioc, Arhim. Iustin Parvu

"Lasati-I Lui toata grija voastra, caci El are grija de voi." ( I Petru 5,7)