Anul 2008:

Cu ocazia Sfintelor Pasti si a Craciunului:

1.Distribuirea de ajutoare persoanelor nevoiase: In saptamana premergatoare celor doua sarbatori se distribuie pachete cu alimente si imbracaminte familiilor nevoiase ale parohiei.

Activitatea ale baza donatii/sponsorizari din partea credinciosilor.

Pachetele sunt distribuite de catre preotii parohiei impreuna cu tinerii apropiati bisericii.

- copiii din clasele I – IV la cabinetul scolii;

- copiii din clasele V-VIII la biserica.

Cu ocazia sarbatorilor de Hram ale ” Bisericii Doamna Oltea”

(Sf. Cuvioasa Parascheva, Sf. Antonie cel Mare, Praznicul Schimbarii la Fata a Mantuitorului Iisus Hristos).

La Praznuirea unor sfinti sau cu ocazia unor sarbatori bisericesti

6 decembrie - Distribuirea unui numar 30 de pachete batranilor din asezamantul social al Manastirii Cristiana.

Pachetele au fost distribuite de catre preotii parohiei impreuna cu tinerii apropiati bisericii.

Taina Sfantului botez – savarsita de preotii parohiei pentru 3 copii rromi Vaduva Ilie, Vaduva Carmen, Vaduva Monica.

Anul 2009 aprilie-iunie:

1.Distribuirea de ajutoare persoanelor nevoiase: se distribuie pachete cu alimente si imbracaminte, medicamente familiilor nevoiase ale parohiei.

- copiii din clasele V-VIII la biserica;

3. Taina Sfintei Impartasanii pentru copiii de la Gradinita nr. 157

Cu ocazia sarbatorilor Sfintelor Pasti

- Distribuirea de pachete cu alimente obtinute prin donatii ale ctitorilor bisericii si ale credinciosilor parohiei.

- 500 pachete cu alimente (hrana rece) distribuite la biserica cat si unor familii nevoiase din parohie;

- 50 pachete cu alimente (hrana rece) distribuite la Manastirea Cristiana

Anul 2009 aprilie-septembrie:

- copiii din clasele V-VIII la biserica;

3. Taina Sfintei Impartasanii pentru copiii de la Gradinita nr. 157

Programul « Hristos Impartasit copiilor » al Patriarhiei Romane

Cu ocazia sarbatorilor Sfintelor Pasti

- 50 pachete cu alimente (hrana rece) distribuite la Manastirea Cristiana