Activitati Social Filantropice

A. Activitate culturala

I. Biblioteca parohiala (Marti, Vineri orele 17-20)

Obiectiv: Furnizarea de material documentar pe diferite teme (ex: religie, literartura moderna si clasica, autori romani si straini) pentru preotii si credinciosii din Parohia “Doamna Oltea”. De serviciile bibliotecii parohiale beneficiaza toti credinciosii parohiei in baza unei fise de cititor.

Responsabil: Cosmin Olteanu - voluntar

II. Cateheze saptamanale (Vineri orele 19-21)

Obiectiv: Cunoasterea invataurii credintei ortodoxe prin prezentarea sfintelor taine, a ierurgiilor cat si a vietii si activitatii sfintilor praznuiti de Biserica Ortodoxa Romana.

Catehezele au loc în fiecare zi de Vineri începand cu ora 19 (dupa slujba Vecerniei) in doua parti:

In prima parte un preot al Parohiei prezinta in functie de programul stabilit viata unui Sfant praznuit de biserica sau una din Sfintele Taine sau Ierurgii din pravila bisericeasca.

In partea a doua se vizioneaza un film sau se prezinta un referat de catre unul din tinerii parohiei ce iau parte la serile de cateheza.

III. Buletinul Parohiei “Doamna Oltea”cu aparitie trimestriala

IV. Derularea Programului “Hristos Impartasit copiilor !” al Patriarhiei Romane

B. Activitate social-filantropica

I. Agape crestine (Duminica orele 13-14) (Dupa Sfanta Liturghie)

Obiectiv: Asigurarea unei mese calde pentru credinciosii nevoiasi din parohie.

Masa este asigurata prin donatii facute de credinciosi si deserveste un număr de 40 – 60 persoane în fiecare duminică.

Responsabil: P.C. Pr. Mihai Cristian Popescu

II. Meditatii (Sambata orele 10-12)

Obiectiv: Ajutorarea copiilor nevoiasi din parohie la parcurgerea si asimilarea cunostintelor din programa scolara la disciplinele: Limba Romana, Matematica, Geografie.

Responsabili: Prof. Mariana Carstea – Geografie - voluntar

Prof. Maria Nisipeanu – Limba Romana - voluntar

Prof. Dana Ciolca - Limba Romana – voluntar

Prof. Diaconu Cristina – Matematica – voluntar

C. Activitate medicala

Cabinetul Medical parohial (Marti, Vineri orele 17-20)

Obiectiv: Asigurarea asistentei medicale de prima necesitate (interpretari rezultate analize medicale, completarea necesarului de medicamente) pentru persoanele nevoiase din parohie.

Medicamentele sunt asigurate pe baza de donatii facute de credinciosi.

Responsabil: Dr. Maria Hutan – voluntar

Dr. Vasilica Panoiu – voluntar

Cabinet Psihologic parohial (Marti orele 17-20)

Obiectiv: Asigura consilierea psihologica a familiilor cu diferite probleme: divort,avort, abandon scolar – in cadrul Programului „Salvati familia”.

Responsabil: Psiholog Princ. Luminita Panait
D. Activitate pastoral - misionara
:

1. Distribuirea de ajutoare persoanelor nevoiase sub forma de pachete cu alimente, imbracaminte si medicamente familiilor nevoiase ale parohiei.

Activitatea are la baza donatii/sponsorizari din partea credinciosilor si se desfasoara lunar si cu ocazia sarbatorilor de Sfintele Pasti, Craciun si Hramurile Bisericii.

Pachetele sunt distribuite de catre preotii parohiei impreuna cu tinerii apropiati bisericii.

2. Programul  “Masa bucuriei !“ initiat de Patriarhia Romana – prin oferirea de alimente persoanelor defavorizate din parohie.

3. Spovedania copiilor de la Scoala Generala nr. 10 – Bucuresti astfel:

- copiii din clasele I – IV la cabinetul scolii;

- copiii din clasele V-VIII la biserica;

4. Taina Sfintei Impartasanii pentru copiii de la Gradinita nr. 157

"Nu te teme...pentru ca Eu sunt cu tine..." ( Fapte 18, 9-10)